Refrakční operace
s implantací umělé nitrooční čočky
Tento typ operací je obecně vhodný pro pacienty zhruba od věku 50+ let ve chvíli, kdy
mají kombinovanou vadu vidění na blízko i dálku a chtějí se zbavit brýlí, případně
se u nich již projevuje šedý zákal (katarakta) a chtějí zůstat stále aktivní bez omezení.
Úpravu refrakční vady lze provést i u mladších pacientů, se zachovanou akomodací, u kterých se ale jejich vlastní čočka v oku ponechá a umělá (fakická) čočka se implantuje před ní, do prostoru mezi duhovku a čočku.
Implantujeme jednoohniskové nebo víceohniskové čočky, které po operaci umožňují vidění na všechny vzdálenosti. Výběr vhodné umělé čočky s vámi předem probere vyšetřující lékař na základě stavu vašich očí a dle vašich potřeb a očekávání.
Tři hlavní refrakční vady
Krátkozrakost
Předměty ve své blízkosti vidíte bez problémů, ale zaostření na vzdálené předměty vám komplikuje každodenní život? Krátkozrakost (myopie) je refrakční vada, při které se paprsky přicházející do oka sbíhají před sítnicí, a to vede k neostrému vidění na dálku. S touto vadou se potýká jedna třetina populace.
Dalekozrakost
Máte problémy přečíst nebo zaostřit na předměty ve své blízkosti? Dalekozrakost je refrakční vada, při které se paprsky přicházející do oka po průchodu čočkou sbíhají za sítnicí a vidění na blízko je proto rozostřené. Při nízkém stupni této refrakční poruchy dokáže mladé oko vlastní akomodací neostré vidění korigovat. Tuto schopnost ale s věkem postupně ztrácí.
Astigmatismus
Stává se vám, že vidíte zamlženě, trápí vás bolesti hlavy, únava nebo pálení očí? Možná trpíte astigmatismem. Tato oční vada se často objevuje v kombinaci s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí a je způsobená asymetrickým zakřivením rohovky. Postihuje až 10 % populace.
Základem úspěchu je kvalitní předoperační vyšetření
Předoperační vyšetření probíhá bezkontaktně, takže nebolí. Na začátku vám rozkapeme oči a provedeme sérii vyšetření na nejmodernějších diagnostických přístrojích. Budeme zjišťovat přesné parametry očí, jejich aktuální stav, dioptrické vady a nitrooční tlak. Zkontrolujeme také oční pozadí. Vyšetření trvá zhruba 1,5 – 3 hodiny.
Během následné konzultace s lékařem společně zhodnotíme stav vašich očí, probereme vaše důvody a očekávání, proč chcete refrakční operaci očí podstoupit a na základě toho doporučíme řešení přesně pro vás. Také vám řekneme, jak probíhá operace, jaký je pooperační režim a jaká reálná očekávání můžete mít. Vyšetření je platné 3 měsíce, takže případnou operaci si můžete v klidu promyslet a naplánovat.
Jednou z nejdůležitějších věcí pro úspěšnou operaci a spokojeného pacienta jsou zkušenosti chirurga s metodou korekce, kterou používá. Jen díky tomu může každý nový pacient dostat zkušeností předchozích pacientů podložené informace, jaká může mít očekávání, jak dlouho zhruba efekt operace vydrží, nebo zda pro něj má operace vůbec smysl. Desetitisíce našich spokojených pacientů, které jsme za více než 31 let operovali, nám každý den správnost našeho přístupu potvrzuje.
Výhody refrakční operace
Implantujeme pouze
kvalitní čočky
Pracujeme s ověřenými typy měkkých nitroočních čoček výrobců z USA nebo Evropy.
Zákrok provádíme
ambulantně
Operace trvá zhruba 10–30 minut.
Hospitalizace není potřeba, po operaci odcházíte hned domů.
Operujeme minimálně
invazivně
Zákroky provádíme šetrně, rychle a podle nejnovějších vědeckých poznatků.
Starájí se o Vás
specialisté
Všichni operatéři mají vynikající úroveň, řadu let zkušeností a desetitisíce úspěšně provedených operací tohoto typu.
U nás se bolesti
bát nemusíte
Před operací oči znecitlivíme kapkami. Po operaci bude oko chráněno převazem, který si večer sundáte.
Používáme
špičkové vybavení
Přístroje, které používáme, patří k nejmodernějšímu celosvětově dostupnému vybavení na trhu.
Tým našich chirurgů
MUDr.
Jiří Cendelín
CSc.
MUDr. Jiří Cendelín, CSc., zkušený oční chirurg se specializací na operace šedého zákalu, refrakční operace a komplikované operační zákroky. Celkem provedl již více než 50 000 operací.
MUDr.
Lubomír Továrek
MUDr. Lubomír Továrek je zkušeným očním chirurgem, který se specializuje na operace šedého zákalu a nitrooční refrakční operace, kterých celkem provedl více než 60 000.
„Velmi moc děkuji za odstranění dioptrií doktoru Lubomíru Továrkovi a celému skvělému týmu. Jste skvělí.“
Dagmar Husárová
VÝBĚR Z RECENZÍ NA FIRMY.CZ
Operační mikroskop Zeiss Artevo 750
Nejnovější generace mikroskopu Zeiss s integrovaným navigačním systémem Calisto Eye, zakoupená v roce 2024, poskytuje chirurgovi během očních operací dokonalý přehled.
Jaké nitrooční čočky nabízíme?
Standardní monofokální (jednoohnisková) nitrooční čočka umožňuje vidění na jednu vzdálenost. Po operaci tedy dobře vidíte buď do dálky, nebo na blízko. Na jednu ze vzdáleností ale budete muset nosit brýlovou korekci. Tento typ čočky je nejběžnějším typem implantovaným pacientům se šedým zákalem.
Torická nitrooční čočka se zavádí do oka místo standardní jednoohniskové čočky. Po operaci pacient vidí na jednu vzdálenost a současně je upraven střední nebo vyšší pravidelný astigmatismus. Pokud používáte brýle s cylindry a chcete se jich operací zbavit, doporučujeme vám tento typ čočky. Jinak budete i po operaci muset používat brýle korigující astigmatismus (cylindry) na dálku i na blízko.
Měkká nitrooční čočka dvouohnisková (EDOF)
Dvouohnisková čočka vám umožní vidět do dálky a na střední vzdálenost bez brýlí. Na čtení budete potřebovat brýle. Tento typ čoček zaznamenal velký rozvoj v několika posledních letech a na rozdíl od čoček tříohniskových, které jsou popsány dále, nemají tyto čočky z podstaty své konstrukce tzv. světelné fenomény a jsou tedy vhodné i pro citlivější pacienty. Rovněž zdravotní kontraindikace jsou u těchto čoček menší, než u čoček tříohniskových. Jedná se v současnosti o ideální univerzální čočky, za dostupné ceny, pro pacienty, kteří se nechtějí spokojit s viděním jen na jednu vzdálenost.
Ve variantě torické dokáže tato čočka rovněž korigovat astigmatismus pacienta.
Víceohnisková (multifokální) čočka vám umožní na všechny vzdálenosti bez brýlí. V současné době považujeme za nejlepší možnost tříohniskovou (trifokální) čočku, se kterou uvidíte bez brýlí na dálku, na blízko i na střední vzdálenost (např. počítač, palubní deska auta, vaření).
Výše uvedené výhody jsou u víceohniskových čoček nicméně vykoupeny některými nežádoucími světelnými efekty (odlesky, kruhy kolem světel apod.), které se při koukání přes ně může projevit. Dále můžete za zhoršených světelných podmínek hůře vnímat například kontrast. Každý pacient vnímá tyto jevy s různou intenzitou, která se dopředu nedá určit.
Klíčové u těchto čoček tedy je velmi dobré vyšetření a poučení pacienta o všech pozitivních, ale i negativních vlastnostech tak, aby byla očekávání pacienta co nejvíce v souladu s tím, co mu může dané řešení poskytnout.
Ve variantě torické dokáže tato čočka rovněž korigovat astigmatismus pacienta.
Speciálním případem jsou implantace nitrooční čočky ke korekci vysokých dioptrických vad v případě, kdy má pacient má zachovanou akomodaci. Jde o implantaci tzv. fakické čočky, kdy vložíme umělou čočku mezi duhovku a vaši vlastní čočku, která v oku rovněž zůstává.
Iris–claw nitrooční čočka
Další speciální druh čočky, který implantujeme do přední komory a fixujeme ji na duhovku, především u pacientů, u kterých nelze čočku implantovat klasicky do pouzdra původní čočky.