Oční vady

Potýkáte se s oční vadou? Seznamte se s nejčastějšími očními vadami a jejich léčbou.

Krátkozrakost

Vzdálené předměty vidíte zamlženě. Často si pomáháte mhouřením očí.

Na blízko vidíte ostře a jasně.

Míváte bolesti hlavy.

Předměty ve své blízkosti vidíte bez problémů, ale zaostření na vzdálené předměty vám komplikuje každodenní život? Krátkozrakost je refrakční vada, při které se paprsky přicházející do oka sbíhají před sítnicí, a to vede k neostrému vidění na dálku. S touto vadou se u nás potýká asi čtvrtina až třetina naší populace a její výskyt stále narůstá. Četnost krátkozrakosti v populaci je variabilní v závislosti na věku, etniku a lokalitě.

Jak se krátkozrakost léčí?

Dalekozrakost

Zhoršilo se vám vidění na blízko, ale i na dálku.

Často trpíte bolestí a pálením očí nebo záněty okrajů víček.

Vaše oči slzí a jsou zarudlé.

Máte časté bolesti hlavy.

Máte problémy něco přečíst nebo zaostřit na předměty ve své blízkosti? Dalekozrakost je refrakční vada, kdy se rovnoběžné paprsky přicházející k oku po průchodu čočkou sbíhají za sítnicí a vidění na blízko je proto rozostřené. Při nízkém stupni této refrakční poruchy dokáže mladé oko vlastní akomodací neostré vidění korigovat. Tuto schopnost ale s věkem postupně ztrácí.

Jak se dalekozrakost léčí?

Astigmatismus

Často zaměňujete podobné tvary jako 3/8, M/H či N, P/F a K/X.

Máte horší ostrost vidění a snížené vnímání detailů a kontrastů.

Při pohledu na vzdálené předměty stáčíte hlavu do určitého směru.

Máte často bolesti hlavy nebo trpíte zvýšenou únavou.

Stává se vám, že vidíte zamlženě, trápí vás bolesti hlavy, únava nebo pálení očí? Možná trpíte astigmatismem. Tato oční vada je způsobená asymetrickým zakřivením rohovky a postihuje až 10 % populace. Oko nemá ve všech rovinách stejnou optickou mohutnost. Svazek rovnoběžných paprsků nevytvoří po průchodu optickými prostředími ohnisko v jedné, ale ve dvou různých rovinách. Rozlišujeme astigmatismus pravidelný, se dvěma na sebe kolmými meridiány s maximálně odlišnou lomivostí, a astigmatismus nepravidelný, který má v každém meridiánu i v každém místě plochy jinou optickou mohutnost (typický např. pro keratokonus nebo pro poúrazové stavy rohovky).

Jak se astigmatismus léčí?

Laserová korekce zrakuRefrakční operace s implantací umělé nitrooční čočky

Korekce vady brýlemi nebo kontaktními čočkami

Limbální relaxační incize

Vetchozrakost

Vidíte rozmazaně na blízko, obzvlášť při zhoršených světelných podmínkách.

Abyste si něco přečetli, natahujete paže a čtete „na dálku“.

Trpíte bolestmi hlavy, máte unavené oči, cítíte napětí v oblasti krku a ramen.

Máte zamlžené vidění při pohledu na blízko nebo do dálky.

Vaše obtíže se zhoršují během dne.

Začal se vám s přibývajícím věkem zhoršovat zrak? Potřebujete brýle na čtení? Kolem 40. roku začíná oční čočka ztrácet svou pružnost (elasticitu a plasticitu) a to způsobuje zhoršené zaostření na běžnou čtecí vzdálenost. Vyhnout se vetchozrakosti je nemožné, jelikož souvisí se stárnutím organismu a jeho tkání.

Jak se vetchozrakost léčí?

Refrakční operace s implantací umělé nitrooční čočky

Korekce vady brýlemi nebo kontaktními čočkami

Tupozrakost

Často zcela bez subjektivních obtíží.

Zhoršená zraková ostrost postiženého oka.

Přivírání postiženého oka a naklánění hlavy do strany.

Špatný odhad vzdálenosti a horší orientace v prostoru.

Zhoršení příznaků při únavě.

Přijde vám, že vaše dítě šilhá? Může trpět tupozrakostí, která se vyskytuje přibližně u 4 % dětí. Jedná se o funkční vadu zraku, která se projevuje snížením zrakové ostrosti postiženého oka, resp. obou očí. Je způsobena abnormálním vývojem vidění, jehož příčinou je nepřítomnost nebo aktivní útlum zrakového vjemu z postiženého oka. Tupozrakost není možné úplně vyléčit ani odoperovat, ale včasným zásahem lze zlepšit zrakové funkce oka. Nejlepších výsledků se obvykle dosahuje mezi 2–3 lety dítěte. U dospělých je tato oční vada neřešitelná.

Jak se tupozrakost léčí?

Tupozrakost se léčí ve specializovaných centrech přístroji na stimulaci zrakové dráhy. V našem očním centru provádíme diagnostiku.

Šedý zákal

Vidíte rozostřeně a zamlženě. Jste citliví na ostřejší světlo.

Každým okem vnímáte barvy trochu jinak.

Objevila se u vás narůstající krátkozrakost.

I s brýlemi vidíte špatně na dálku.

Máte problémy rozlišovat drobné detaily nebo vidíte zamlženě? Šedý zákal souvisí se stárnutím oka a zpočátku si nějakého problému ani nemusíte být vědomi. Dochází při něm k chemickým změnám na čočce, ta se zakaluje, čímž se snižuje průchod světelných paprsků. Důsledkem toho je neostré a zamlžené vidění. Pokročilý šedý zákal je viditelný pouhým okem a může způsobit až slepotu.

Jak se šedý zákal léčí?

Nemoci sítnice

Zhoršilo se vám vidění do dálky i na blízko?

Vidíte obraz deformovaný?

Vidíte před okem plovoucí saze, záblesky nebo clonu?

Sítnice je jemná vrstva vystýlající vnitřní plochu stěny očního bulbu, složená ze světločivných buněk (čípky a tyčinky) a dalších struktur důležitých pro kvalitu vidění. Onemocnění sítnice může značně zhoršovat zrakovou ostrost (vidění) oka, proto je včasná diagnostika a léčba velmi důležitá. Sítnice může být postižena řadou patologických procesů, jako jsou adheze mezi sklivcem a sítnicí, věkem podmíněná makulární degenerace, odchlípení sítnice, membrány na povrchu sítnice nebo defekty v místě nejostřejšího vidění. Odchlípení sítnice je závažným stavem, které obvykle vyžaduje rychlé chirurgické řešení. Sklivec je čirá rosolovitá hmota vyplňující oční kouli. V důsledku různých onemocnění, zánětu, úrazů nebo přirozených procesů souvisejících s věkem se může změnit jeho struktura a transparentnost a může dojít i k poklesu vidění postiženého oka.

Jak se nemoci sítnice léčí?

Operace sítnice –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vitrektomie
Jde o mikrochirurgický zákrok, kterým řešíme choroby sítnice a sklivce. Sklivec může být chorobně změněn v důsledku zánětu, úrazů nebo přirozených procesů k věku. Sítnice může být postižena řadou patologických procesů, jako jsou adheze mezi sklivcem a sítnicí, věkem podmíněná makulární degenerace, odchlípení sítnice, membrány na povrchu sítnice nebo defekty v místě nejostřejšího vidění.

Trápí vás nějaká
z uvedených očních vad?