Laserová korekce zraku

Laserové zákroky umožňují rychle a šetrně odstranit běžné oční vady,
tj. krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, a jsou vhodné pro pacienty
ve věku mezi 18. a 45. rokem života s ustálenými dioptriemi.

Při laserové korekci refrakční vady odebereme excimerovým laserem z centra rohovky přesnou tenkou vrstvu tkáně, aby došlo k trvalé změně tvaru rohovky. Při úpravě krátkozrakosti (myopie) centrum rohovky oploštíme, v případě dalekozrakosti (hypermetropie) centrum rohovky po ošetření laserem naopak vykleneme. Při astigmatismu (nepravidelném zakřivení rohovky) povrch rohovky laserem vyrovnáváme. Změnou tvaru a zakřivení přední plochy rohovky dochází k ovlivnění dopadu paprsků světla, které se pak díky zákroku sbíhají na sítnici v místě nejostřejšího vidění. Díky použití laserových metod na povrchu rohovky můžeme odstranit dioptrie v rozsahu od -12 D do +6 D, včetně astigmatismu v rozsahu +/- 6 D.
Preferujeme bezpečné povrchové laserové metody PRK (fotorefraktivní keratektomie), TRANS-EPI PRK (tzv. bezdotyková metoda PRK) a LASEK (Laser Epithelial Keratomileusis). V případě PRK chirurg na začátku zákroku šetrně odstraní povrchovou vrstvu rohovky (epitel), u metody TRANS-EPI PRK se epitel odstraní bezdotykově laserem, u metody LASEK epitel nejprve opatrně odpreparujeme, odklopíme a po ošetření rohovky laserem ho zase vrátíme na povrch rohovky. Pomocí těchto metod není možné upravit vetchozrakost (presbyopii), která se začíná objevovat kolem 45 let věku a projevuje se zhoršením vidění na blízko.

Prostřednictvím krátkého videa vás seznámíme
s laserovou korekcí zraku v našem očním centru

Tři hlavní refrakční vady

Krátkozrakost

Předměty ve své blízkosti vidíte bez problémů, ale zaostření na vzdálené předměty vám komplikuje každodenní život? Krátkozrakost (myopie) je refrakční vada, při které se paprsky přicházející do oka sbíhají před sítnicí, a to vede k neostrému vidění na dálku. S touto vadou se potýká jedna třetina populace.

Dalekozrakost

Máte problémy přečíst nebo zaostřit na předměty ve své blízkosti? Dalekozrakost je refrakční vada, při které se paprsky přicházející do oka po průchodu čočkou sbíhají za sítnicí a vidění na blízko je proto rozostřené. Při nízkém stupni této refrakční poruchy dokáže mladé oko vlastní akomodací neostré vidění korigovat. Tuto schopnost ale s věkem postupně ztrácí.

Astigmatismus

Stává se vám, že vidíte zamlženě, trápí vás bolesti hlavy, únava nebo pálení očí? Možná trpíte astigmatismem. Tato oční vada se často objevuje v kombinaci s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí a je způsobená asymetrickým zakřivením rohovky. Postihuje až 10 % populace.

Základem úspěchu je kvalitní předoperační vyšetření

Abychom mohli přesně určit, která operace je pro vás nejvhodnější, nejprve vás důkladně vyšetříme.

Předoperační vyšetření probíhá bezkontaktně, takže nebolí. Na začátku vám rozkapeme oči a provedeme sérii vyšetření na nejmodernějších diagnostických přístrojích. Budeme zjišťovat přesné parametry očí, jejich aktuální stav, dioptrické vady a nitrooční tlak. Zkontrolujeme také oční pozadí.

Vyšetření trvá zhruba 1,5 – 3 hodiny. Během následné konzultace s lékařem společně zhodnotíme stav vašich očí, probereme vaše důvody a očekávání, proč chcete laserovou operaci očí podstoupit, a na základě toho doporučíme řešení přesně pro vás. Také vám řekneme, jak probíhá operace, jaký je pooperační režim, jaká reálná očekávání můžete mít a jak dlouho asi efekt zákroku může vydržet. Vyšetření je platné 3 měsíce, takže případnou operaci si můžete v klidu promyslet a naplánovat.

Jedním z nejdůležitějších předpokladů úspěšné operace a spokojeného pacienta jsou zkušenosti chirurga s metodou korekce, kterou používá. Jen díky tomu může každý nový pacient získat informace podložené zkušenostmi předchozích pacientů. Na našem pracovišti si operatér sám provádí předoperační vyšetření, samotný zákrok i pooperační kontroly, čímž se významně zvyšuje celková kvalita péče o pacienta. Tisíce našich spokojených pacientů, které jsme za více než 30 let operovali za použití této spolehlivé a celosvětově prověřené metody, nám každý den správnost našeho přístupu potvrzují.

Výhody laserové korekce

Zákrok provádíme
ambulantně

Celá operace trvá zhruba 10-15 minut, samotný výkon jen několik vteřin. Obě oči se operují během jednoho sezení.

Špičkové vybavení
a ověřené metody

Naše přístroje patří k nejmodernějšímu vybavení dostupnému na trhu.

U nás se bolesti
bát nemusíte

Před operací oči znecitlivíme kapkami. Po operaci jsou oči zhruba týden chráněny měkkou krycí kontaktní čočkou.

Operujeme
minimálně invazivně

Zákroky provádíme šetrně, rychle a podle nejnovějších vědeckých poznatků.

Starájí se o vás
přední specialisté

Naši lékaři mají více než 30 let zkušeností
a metodou PRK, TRANS-EPI PRK a LASEK
provedli téměř 20 000 operací.

Záruky na vyšetření
a zákrok

Kvalitní předoperační vyšetření, ověřené operační metody, desetitisíce spokojených pacientů. To jsou naše největší záruky toho, že budete spokojeni.

Tým našich chirurgů

„Překvapilo mě, že ihned po operaci vidím. Mohu se teď svobodně věnovat svým aktivitám. Mám o starost méně.“

Michaela Dlabačová

VIZÁŽISTKA

Excimerový laser
Alcon Wavelight EX500

Přesná a bezpečná laserová korekce zraku provedená během několika vteřin, to je excimerový laser EX500. Laserové zákroky provádíme více než 31 let.

Proč preferujeme metody operace na povrchu rohovky

Díky technologickému pokroku prodělalo oční lékařství za posledních 35 let převratný rozvoj. Nicméně díky silnému komerčnímu tlaku se může objevovat řada protichůdných nebo zkreslujících informací. Chtěli bychom vám tímto článkem usnadnit orientaci v problematice korekcí dioptrických vad.

Laserová korekce zraku se hodí pro odstranění krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu, pro pacienty ve věku 18–45 let s ustálenou oční vadou. Kolem 45. roku věku se u každého z nás začne projevovat efekt presbyopie (vetchozrakosti), kdy lidská čočka ztrácí schopnost zaostřit na bližší předměty. Tato vada se laserovou korekcí již nedá odstranit.

Obecně nejsou pro laserovou korekci zraku žádná zdravotní omezení. V závislosti na volené metodě operace je klíčová kombinace tloušťky rohovky a počtu dioptrií pacienta, aby mohl chirurg odstranit dostatečné množství tkáně z rohovky pro korekci konkrétní vady pacienta, aby byl chirurg schopen odstranit dostatečné množství tkáně z rohovky pro korekci konkrétní vady pacienta a u operací prováděných uvnitř rohovky také stav slzného filmu.

Během zákroku se pomocí laseru odebere ze středu rohovky přesná tenká vrstva tkáně, aby se natrvalo upravil její tvar, a tím zkorigovala daná oční vada.

1. metoda: PRK, TRANS-EPI PRK, LASEK a Epi-LASIK

(Používáme na našem pracovišti z níže uvedených důvodů)

U těchto metod se operace provádí na povrchu rohovky. Začaly se provádět již v roce 1987, takže s nimi má zkušenosti obrovský počet spokojených pacientů. Obecně je tato skupina operací opticky výhodnější, neboť dochází k úplnému zhojení tkáně rohovky, a ta zůstává biomechanicky celistvá. Tyto operace vyžadují minimálně tři pooperační kontroly, neboť dochází k obnově a přehojení epiteliální vrstvy rohovky. Toto úsilí je však vyváženo dokonale zhojenými tkáněmi rohovky.

Na rozdíl od operací uvnitř rohovky, kde vlivem narušení nervových vláken rohovky dochází relativně často k problémům se suchým okem, jsou tyto problémy u povrchových operací podstatně méně časté nebo vymizí v průběhu jednoho roku. O kvalitě přehojení rohovky svědčí fakt, že u případných reoperací prováděných po mnoha letech od první operace je výsledek zákroku velmi dobře předvídatelný.

Na našem pracovišti jsme těmito metodami provedli od roku 1993 zhruba 20 000 zákroků.

Standardně používáme laserové metody typu LASEK (Epi-LASIK), PRK, TRANS-EPI PRK a PTK.

Excimerový laser od společnosti Alcon, model EX500, nám dovoluje odstranit dioptrie v rozsahu od -12 D do +6 D, včetně astigmatismu v rozsahu +/- 6 D, rychlostí zhruba 1 dioptrie za vteřinu.

2. metoda: LASIK, Femto-LASIK, ReLEx...

(Nepoužíváme na našem pracovišti z níže uvedených důvodů)

Druhou skupinou jsou operace prováděné ve stromatu rohovky (uvnitř rohovky). Provádějí se od druhé poloviny 90. let a co do počtu provedených zákroků dnes dominují, především kvůli snazší a kratší pooperační péči. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že pro provedení zákroku se musí ve stromatu rohovky vytvořit mechanicky tzv. mikrokeratomem, nebo pomocí femtosekundového laseru takzvaný rohovkový flap – lamela, která se před zákrokem na stromatu odklopí, a následně je excimerovým laserem odebrána potřebná hmota, aby se poté lamela opět vrátila na místo, kde dochází k jejímu přihojení zpět.

Vývojově nejnovější metoda, ReLEx Smile, vytváří za pomoci femtosekundového laseru vytváří uvnitř rohovky jakousi trojrozměrnou čočku, která je následně z rohovky vyjmuta bočním řezem, rovněž vytvořeným femtosekundovým laserem, bez nutnosti vytváření a odklápění rohovkové lamely.

U těchto metod dochází k hojivým procesům pouze omezeně. Rohovkové listy k sobě zpátky nesrostou a rohovka je tak navždy rozdělena na dvě části. Z fyziologického hlediska není vytvoření dalšího optického rozhraní uvnitř rohovky přirozené. Femtosekundový laser svým působením způsobuje roztrhání rohovkové tkáně, což nezajišťuje zcela hladký povrch optického rozhraní.

U metod prováděných uvnitř rohovky se tak mohou u některých pacientů vyskytnout pooperační komplikace v podobě zhoršeného vidění za šera, tzv. světelných haló efektů, a v krajním případě i dvojité vidění, způsobené nedokonalým přihojením rohovkových listů do sebe.

Tyto negativní zkušenosti s laserovými operacemi prováděnými uvnitř rohovky lze díky velkému množství provedených zákroků již snadno dohledat i v českém online prostředí v rámci internetových diskusí pacientů, kteří takovou operaci podstoupili. Nechceme tvrdit, že výše uvedené metody nejsou spolehlivé, vzhledem k celkovému množství provedených operací jsou počty zmiňovaných komplikací nízké. Nicméně kdo z nás by chtěl být zrovna tím pacientem, u kterého se takové komplikace projeví.

Ukázkové video z operace trans-epi PRK:

Ofta je školící centrum společnosti Alcon: