Ordinační hodiny:
Po–Pá 8.00–15.00

Akutní případy: 734 473 730 (funguje po 16.00 a o víkendech)

Šedý zákal

Máte problémy rozlišovat drobné detaily nebo vidíte zamlženě? Šedý zákal souvisí se stárnutím oka a zpočátku si nějakého problému ani nemusíte být vědomi. Dochází při něm k chemickým změnám na čočce, ta se zakaluje, čímž se snižuje průchod světelných paprsků. Důsledkem toho je neostré a zamlžené vidění. Pokročilý šedý zákal je viditelný pouhým okem a může způsobit až slepotu.

 

Příznaky šedého zákalu

Vidíte rozostřeně a zamlženě. Jste citliví na ostřejší světlo.

Každým okem vnímáte barvy trochu jinak.

Objevila se u vás narůstající krátkozrakost.

I s brýlemi vidíte špatně na dálku.

 

Jak se léčí šedý zákal?

Léčba šedého zákalu (Katarakty)

Šedý zákal (katarakta) znamená zkalení nitrooční čočky a vyskytuje se zejména u starších pacientů. Obvykle se projevuje zamlženým viděním do dálky a do blízka, citlivostí na oslnění, narůstající krátkozrakostí nebo změnou sytosti barev. Jedinou možností léčby je operace, kdy zakalenou oční čočku odstraníme a nahradíme ji umělou nitrooční čočkou.

Přečtěte si více o léčbě šedého zákalu

 

 

 


Trápí vás popsaná oční vada?

Objednejte se na konzultaci

 

Časté dotazy 

Co je to šedý zákal (katarakta)?

Šedý zákal znamená zakalení nitrooční čočky. Nejčastěji je šedý zákal způsoben stárnutím - tzv. senilní katarakta. Jedná se o multifaktoriální onemocnění (onemocnění s více příčinami), kde kromě věku hraje významnou úlohu např. dědičnost, pohlaví (častěji ženy), rasa, kouření nebo cukrovka. Šedý zákal může vzniknout také v důsledku trvalého užívání některých léčiv (především kortikosteroidů) nebo různých celkových, popř. očních onemocnění. Vyvolávající příčinou vzniku šedého zákalu může být úraz oka či nitrooční zánět. V těchto případech se pak jedná o tzv. komplikovanou kataraktu. Šedý zákal může být i vrozený, to je tzv. kongenitální katarakta.

Jaké jsou možnosti řešení šedého zákalu?

V současné době je jediným možným řešením provedení operační zákroku. Primárním cílem operačního výkonu je odstranění zkalené oční čočky, v případě potřeby se může v rámci zákroku upravit i výsledná refrakce (tj. hodnota dioptrií) nebo astigmatismus (nepravidelné zakřivení rohovky). Pokud oko netrpí jinými závažnými přidruženými chorobami (především onemocnění sítnice či zrakového nervu), dojde ve většině případů po operaci ke zlepšení vidění. Výběr vhodné umělé čočky provádí operatér na základě stavu oka a potřeb pacienta. 

Co znamená refrakční operace čočky?

Korekci refrakční vady (krátkozrakosti, dalekozrakosti nebo vetchozrakosti) je možné provést pomocí brýlí, kontaktních čoček, laserového zákroku na rohovce nebo pomocí tzv. refrakční operace čočky (tj. vložením umělé nitrooční čočky do oka s ponecháním/bez ponechání vlastní čočky). U lidí se zachovanou akomodací (schopností zaostřit s jednoohniskovými brýlemi na různé vzdálenosti) je ideálním řešením vložení umělé čočky při ponechání vlastní čočky (implantace tzv. fakické čočky). Tento postup ale může být u některých pacientů vyloučen  - např. kvůli změněné stavbě oka, jako je mělká přední komora. U lidí se zhoršenou akomodací (vetchozrakostí), kteří chtějí vidět bez brýlí na různé vzdálenosti, považujeme za nejlepší metodu výměnu přirozené čočky za umělou víceohniskovou. Alternativou je čočka jednohnisková, která sice neumožňuje vidět ostře na různé vzdálenosti, je u ní ale sníženo riziko světelných odlesků za nepříznivých světelných podmínek.

Před operací: Co musím udělat, abych mohl/a podstoupit operaci šedého zákalu?

Objednejte se telefonicky nebo e-mailem k předoperačnímu vyšetření na některé z našich pracovišť v Plzni, v Ústí nad Labem a v Chebu.

Co obnáší předoperační vyšetření?

Rozsah předoperačního vyšetření záleží na standardu operace šedého zákalu, který si vyberete. V případě tzv. standardní operace šedého zákalu vám před zákrokem provedeme vyšetření potřebná k výkonu – změříme zakřivení rohovky (keratometrie), změříme aktuální dioptrický stav oka (refraktometrie), změříme axiální délku oka (biometrie oka) a provedeme komplexní vyšetření oka (vidění do dálky i do blízka, vyšetření obou očí na mikroskopu, včetně vyšetření očního pozadí po rozšíření zornic). Na základě provedených vyšetření vám lékař zvolí vhodnou čočku pro vaše oko.

V případě, že si zvolíte vyšší standard operace šedého zákalu, vyšetření doplníme o další postupy, které zvyšují přesnost operace – optické měření parametrů oka pro přesnější výpočet hodnoty nitrooční čočky nebo mapování povrchu rohovky pro přesné umístění operačního řezu. 

U zlatého standardu operace šedého zákalu dle očního nálezu vyšetření v případě potřeby ještě doplňujeme o endoteliální mikroskopii rohovky, příp. optickou koherentní tomografii (OCT) sítnice. Celé vyšetření trvá cca 1-2 hodiny.

Během operace: Jak dlouho operace trvá a je nutná hospitalizace?

Operaci šedého zákalu provádíme v ambulantním režimu - po provedení zákroku tedy jedete domů a na kontrolu se dostavíte následující den. Pacienti operaci v naprosté většině případů vnímají jako krátkou a nebolestivou.

Je operace bolestivá?

Operace provádíme po aplikaci znecitlivujících kapek a zpravidla bolestivá není. Některým pacientům může být nepříjemný rozvěráček, kterým se drží oko otevřené, nebo pohled do světla operačního mikroskopu. Často nám pacienti říkají, že operace jim přišla méně nepříjemná než vyšetření u zubaře. 

Po operaci: Jak se mám po operaci chovat?

V prvních pooperačních dnech je operované oko zranitelnější. Snažte se proto dodržovat klidový režim a neplánujte si na toto období fyzicky náročnější činnosti. Vyhýbejte se v prvních týdnech po operaci pobytu v prašném a infekčním prostředí, chraňte oko před úrazem a vyvarujte se zvýšené fyzické námahy. Naopak můžete se např. dívat na televizi, chodit na kratší procházky nebo vařit.

Jak často musím po operaci dojíždět na kontroly?

První kontrola je následující den po operaci podle předchozí dohody u vašeho očního lékaře nebo v naší ambulanci. Další kontroly obvykle probíhají týden a měsíc po zákroku, intervaly kontrol vždy nastavujeme individuálně dle pooperačního nálezu.

Jaké běžné obtíže mohu po operaci očekávat?

První dny po zákroku můžete mít pocit tlaku v oku, oko může svědět nebo může být zarudlé. Mezi běžné komplikace po operaci šedého zákalu patří potíže se syndromem suchého oka, projevující se např. pocitem písku v oku, slzením nebo rozmlžováním vidění. V případě těchto obtíží je nutné dlouhodobé nebo i trvalé kapání zvlhčujících očních kapek, tzv. umělých slz. Po zákroku také můžete vnímat odlesky od povrchu nebo okraje umělé čočky. V pooperačním průběhu může dojít ke vzniku druhotného (tzv. sekundárního) šedého zákalu – zkalení části pouzdra vaší původní čočky, které se v oku ponechává. Projevuje se opětovným zamlžení vidění (nejčastěji po několika měsících až letech od operace) a řešíme ho většinou jednoduchým ambulantním laserovým zákrokem.

Další dotazy: Jaký je rozdíl mezi standardní a nadstandardní čočkou a jaké jsou jejich výhody/nevýhody?

Standardní monofokální (jednoohnisková) nitrooční čočka, kterou hradí zdravotní pojišťovna, umožňuje vidění na jednu vzdálenost. Po operaci tedy dobře vidíte buď do dálky, nebo do blízka. Na jednu ze vzdáleností ale budete muset nosit brýlovou korekci. Nadstandardní víceohniskové čočky umožňují vidět do dálky a do blízka bez brýlí. Za nejlepší možnost považujeme v současné době tříohniskovou čočku, se kterou uvidíte bez brýlí na dálku, do blízka i na střední vzdálenost (např. počítač). U víceohniskových čoček mohou vznikat některé nežádoucí světelné efekty (odlesky, kruhy kolem světel apod.) a dále můžete hůře vnímat kontrast za zhoršených světelných podmínek. 

Proč musím v případě operace šedého zákalu s nadstandardní čočkou hradit celý zákrok?

V roce 2013 Ústavní soud ČR rozhodl o zrušení těch částí vyhlášky č. 134/1998 Sb., které definovaly nadstandardní péči. V České republice tak zatím neplatí zákon, který by nadstandardní péči legalizoval. Pojišťovny operace šedého zákalu hradí „jako balíček“ (tzn. náklady za operaci na 1 oko včetně standardní čočky) a nelze oddělit cenu výkonu a čočky. Pokud se rozhodnete pro nadstandardní čočku, musíte si bohužel v současnosti zaplatit jak cenu čočky, tak i cenu operačního zákroku.

Oční laserové centrum
a mikrochirurgie oka

Ordinační hodiny:
Po–Pá 8.00–15.00
Ambulance Plzeň
+420 377 539 125
Ambulance Cheb
+420 739 433 734

© 2024 OFTA s.r.o.     Vytvořeno v Beneš & Michl