Ordinační hodiny:
Po–Pá 8.00–15.00

Akutní případy: 734 473 730 (funguje po 16.00 a o víkendech)

Refrakční operace - Nitrooční čočky

Úpravu refrakční vady (krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu) je možné provést operací, kdy vložíme umělou nitrooční čočku do oka. U pacientů se zachovanou akomodací ideálně volíme takové řešení, kdy vložíme umělou čočku a ponecháme vlastní čočku (implantace tzv. fakické čočky). Pomocí malého řezu vám vložíme umělou čočku mezi duhovku a vaši vlastní čočku.

U pacientů s vetchozrakostí (zhoršená akomodace, tzv. presbyopie), kteří chtějí vidět bez brýlí na různé vzdálenosti, považujeme za nejlepší metodu výměnu přirozené čočky za čočku umělou. Malými řezy na rohovce z vašeho oka odstraníme zkalený obsah čočky pomocí ultrazvukového rozmělnění a odsátí (fakoemulzifikace) a umělou nitrooční čočku vložíme do ponechaného zbytku pouzdra. Implantujeme jednoohniskové nebo víceohniskové čočky. Výběr vhodné umělé čočky s vámi předem probere operatér na základě stavu oka a vašich potřeb.

 

Výhody nitroočních čoček

 • Implantujeme kvalitní čočky

  Pracujeme s ověřenými typy měkkých nitroočních čoček.
 • Zákrok provádíme ambulantně

  Operace trvá zhruba 10-30 minut. Hospitalizace není potřeba.
 • Operujeme minimálně invazivně

  Zákroky provádíme šetrně a pomocí miniinvazivních přístupů. Postupujeme podle nejnovějších vědeckých poznatků.
 • Starají se o Vás specialisté

  Všichni operatéři mají vynikající úroveň a řadu let zkušeností.
 • Nebojte se bolesti

  Oko Vám znecitlivíme kapkami. Po operaci bude oko jeden den chráněno převazem.
 • Používáme špičkové vybavení

  Naše přístroje jsou srovnatelné s předními evropskými očními centry.

Jaké nitrooční čočky nabízíme?

Měkká nitrooční čočka jednoohnisková

Standardní monofokální (jednoohnisková) nitrooční čočka umožňuje vidění na jednu vzdálenost. Po operaci tedy dobře vidíte buď do dálky, nebo do blízka. Na jednu ze vzdáleností ale budete muset nosit brýlovou korekci.
Používáme ověřené nitrooční čočky s CE značkami povolené v EU.

Operace šedého zákalu s měkkou jednoohniskovou nitrooční čočkou je zdravotními pojišťovnami PLNĚ HRAZENA.

Torická monofokální měkká nitrooční čočka

Torická nitrooční čočka se zavádí do oka místo standardní jednoohniskové čočky. Upravuje střední nebo vyšší pravidelný astigmatismus. Pokud používáte brýle s cylindry a chcete se jich operací zbavit, doporučujeme vám tento typ čočky. Jinak budete i po operaci muset používat brýle korigující astigmatismus (cylindry) na dálku i na blízko.

Víceohnisková (multifokální) měkká nitrooční čočka

Víceohnisková (multifokální) čočka vám umožní vidět do dálky a do blízka bez brýlí. Za nejlepší možnost považujeme v současné době tříohniskovou (trifokální) čočku, se kterou uvidíte bez brýlí na dálku, do blízka i na střední vzdálenost (např. počítač). U víceohniskových čoček mohou vznikat některé nežádoucí světelné efekty (odlesky, kruhy kolem světel apod.), dále můžete hůře vnímat kontrast za zhoršených světelných podmínek.

Pokud je nutné implantovat torickou multifokální nitrooční čočku, která zároveň koriguje astigmatismus, cena se zvyšuje v závislosti na velikosti cylindru.

Akomodační měkká nitrooční čočka

Akomodační čočky vám změnou svého tvaru umožňují zaostřit na různé vzdálenosti. Dosažená schopnost zaostřovat na různé vzdálenosti je individuální a nemůžeme vám plně zaručit schopnost zaostřovat současně na dálku a do blízka. Schopnost zaostřit na různé vzdálenosti je mimo jiné ovlivněna dodržením doporučených postupů a cvičením v pooperačním období. Rozmezí vzdáleností, na které můžete zaostřit, bývá menší než u víceohniskových čoček, u akomodačních čoček je ale menší výskyt nepříznivých světelných efektů.

Přídatná víceohnisková (multifokální) měkká nitrooční čočka 

Tyto speciální čočky používáme u pacientů, u kterých byla již dříve provedena operace s implantací jednoohniskové čočky. Pokud nejste po operaci spokojeni s tím, že vidíte bez brýlí pouze na jednu vzdálenost, je možné do oka další operací implantovat tuto čočku, se kterou uvidíte bez brýlí do dálky i do blízka.

Přídatná torická měkká nitrooční čočka

Tyto speciální čočky používáme u pacientů, u kterých byla již dříve provedena operace s implantací umělé čočky. Umožňují nám dokorigovat astigmatismus, který zůstal po první operaci.

Fakická nitrooční čočka

Fakickou umělou nitrooční čočku implantujeme u mladších pacientů s dioptrickou vadou, kteří mají zatím zachovanou schopností ostřit do blízka. Čočka vkládáme za duhovku (mezi duhovku a vlastní čočku).

Iris –claw nitrooční čočka

Tento typ čočky implantujeme do přední komory a fixujeme ji na duhovku.


Základem úspěchu je kvalitní předoperační vyšetření

Abychom mohli přesně určit, který typ operace pro vás bude nejvhodnější, je potřeba vás nejprve důkladně vyšetřit.

Předoperační vyšetření probíhá bezkontaktně, takže nebolí. Zdržíte se u nás přibližně 2–3 hodiny. Při vyšetření používáme nejmodernější diagnostická zařízení, jako je přístroj Pentacam. Budeme zjišťovat přesné parametry očí, jejich aktuální stav, dioptrické vady nebo nitrooční tlak. Pomocí speciálních kapek vám "rozkapeme" oči a vyšetříme oční pozadí.

Během následné konzultace společně probereme vaše důvody pro operaci, chcete-li se brýlí zbavit kvůli osobnímu pohodlí, práci nebo sportu. Navrhneme vhodnou operaci přesně pro vás. Vysvětlíme vám, jak se připravit, co vás v den operace čeká a také jak se o své oči starat po zákroku.

 

 

Objednejte se na vyšetření

 

 

Oční laserové centrum
a mikrochirurgie oka

Ordinační hodiny:
Po–Pá 8.00–15.00
Ambulance Plzeň
+420 377 539 125
Ambulance Cheb
+420 739 433 734
Ambulance Ústí nad Labem
+420 605 285 740

© 2022 OFTA s.r.o.     Vytvořeno v Beneš & Michl