Ordinační hodiny:
Po–Pá 8.00–15.00

Akutní případy: 734 473 730 (funguje po 16.00 a o víkendech)

Astigmatismus

Stává se vám, že vidíte zamlženě, trápí vás bolesti hlavy, únava nebo pálení očí? Možná trpíte astigmatismem. Tato oční vada je způsobená asymetrickým zakřivením rohovky a postihuje až 10 % populace. Oko nemá ve všech rovinách stejnou optickou mohutnost. Svazek rovnoběžných paprsků nevytvoří po průchodu optickými prostředími ohnisko v jedné, ale ve

dvou různých rovinách. Rozlišujeme astigmatismus pravidelný se dvěma na sebe kolmými meridiány s maximálně odlišnou lomivostí a astigmatismus nepravidelný, který má v každém meridiánu i v každém místě plochy jinou optickou mohutnost (typický např. pro keratokonus nebo pro poúrazové stavy rohovky).

 

Příznaky astigmatismu

Často zaměňujete podobné tvary jako 3/8, M/H či N, P/F a K/X.

Máte horší ostrost vidění a snížené vnímání detailů a kontrastů.

Při pohledu na vzdálené předměty stáčíte hlavu do určitého směru.

Máte často bolesti hlavy nebo trpíte zvýšenou únavou.

 

Jak se léčí astigmatismus?

Laserová korekce zraku se hodí pro odstranění krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu. Pro operaci se můžete rozhodnout kdykoliv v průběhu svého života. Obecně pro ni nejsou žádná omezení. Během zákroku pomocí excimerového laseru odebereme ze středu rohovky přesnou tenkou vrstvu tkáně, abychom natrvalo upravili její tvar a tím zkorigovali danou oční vadu.

Přečtěte si více o laserové korekci zraku

Úpravu refrakční vady (krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu) je možné provést operací, kdy vložíme umělou nitrooční čočku do oka. U mladších pacientů se zachovanou akomodací ideálně volíme takové řešení, kdy vložíme umělou čočku a ponecháme vlastní čočku (implantace tzv. fakické čočky). U pacientů s vetchozrakostí (zhoršená akomodace, tzv. presbyopie), kteří chtějí vidět bez brýlí na různé vzdálenosti, považujeme za nejlepší metodu výměnu přirozené čočky za čočku umělou.

Přečtěte si více o nitroocni operaci

Krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a vetchozrakost lze řešit nošením brýlové korekce nebo měkkých kontaktních čoček.

LRI (limbální relaxační incize), jsou drobné nářezy rohovky, které snižují nepravidelnost zakřivení rohovky a tím zkvalitňují vidění po operaci. Zákrok může být součástí operace katarakty, provádí se také i samostatně.

 


Trápí vás popsaná oční vada?

Objednejte se na konzultaci

 

Oční laserové centrum
a mikrochirurgie oka

Ordinační hodiny:
Po–Pá 8.00–15.00
Ambulance Plzeň
+420 377 539 125
Ambulance Cheb
+420 739 433 734
Ambulance Ústí nad Labem
+420 605 285 740

© 2022 OFTA s.r.o.     Vytvořeno v Beneš & Michl