Velikost textu (100)

21. srpen 2017 - 11:56

Časté dotazy pacientů

Refrakční laserové operace

Jaké jsou druhy refrakčních vad?

Co to vlastně je refrakční vada. Refrakce oka je poměr mezi jeho délkou a optickou mohutností lomivých prostředí. Sbíhají-li se rovnoběžné paprsky v oku na sítnici, je vše v pořádku. Stav, kdy se sbíhají mimo sítnici, nazýváme refrakční vadou.
Rozeznáváme tři hlavní refrakční vady:
1. krátkozrakost - oko je relativně delší a paprsky se sbíhají před sítnicí. Pacient vidí dobře na blízko, špatně do dálky.
2. dalekozrakost - oko je relativně kratší a paprsky se sbíhají za sítnicí. Vidění na blízko je zhoršené, s přibývajícími dioptriemi se zhoršuje i vidění do dálky, potíže se obvykle s věkem stupňují.
3. astigmatismus - paprsky se v důsledku nepravidelného tvaru optické sestavy nestýkají pouze v jediném ohnisku. Tato vada může doplňovat krátkozrakost i dalekozrakost.

Se kterými z těchto vad se setkáváme nejčastěji?

Nejčastěji se setkáváme s mírnou dalekozrakosti do plus tří dioptrií, následuje lehká krátkozrakost do minus čtyř dioptrií, pak krátkozrakost vyššího stupně. Dalekozrakost větší než plus čtyři dioptrie je v populaci zastoupena nejméně.

Které z nich jsou řešitelné laserovým zákrokem?

Prakticky všechny výše uvedené – tedy krátkozrakost, dalekozrakost i všechny druhy astigmatismu (včetně nepravidelného), ovšem za podmínky, že se jedná o vady vrozené. Pokud například člověk nosí brýle na čtení ve věku kolem padesátky, nejedná se o vadu vrozenou, ale o presbyopii (vetchozrakost), a jeho problém nelze zcela vyřešit.
Operace také neprovádíme u dětí, neboť jejich dioptrická vada není dosud stabilní. U dívek se spodní hranice vhodnosti zákroku pohybuje zpravidla okolo devatenácti let, u hochů o rok později.

Jaké jsou metody odstranění refrakčních vad, a kterou z nich OFTA preferuje?

V zásadě rozeznáváme tři metody, z nichž každá má své opodstatnění. Rozhodnutí, která z nich je nejvýhodnější, by mělo nastat po absolvovaném předoperačním vyšetření:
PRK je nejstarší klasickou metodou s vysokou přesností výsledků. LASIK je velice rozšířenou komerční metodou. Nedosahuje však přesnosti PRK, neumožňuje odstranit vyšší dioptrické hodnoty, je problematický pro řešení dalekozrakosti a případné komplikace mohou být pro pacienta závažnější. Jeho výhodou je vysoký pooperační komfort pro pacienta. LASEK je metoda, při níž se epitel vrací po provedené operaci na své místo, takže odpadá zdlouhavé hojení a dochází k rychlému návratu zrakových funkcí i u vysokých dioptrických hodnot a dalekozrakosti.
Na našich laserových pracovištích ať už v Plzni, Chebu či Ústí nad Labem ve většině případů upřednostňujeme metodu LASEK.

Kdo je a kdo není vhodný pro laserovou operaci?

To s definitivní platností určí až předoperační vyšetření. Obecně platí, že vhodný pacient musí mít více než 18 roků, stabilizované dioptrické hodnoty a přiměřeně dobrý zdravotní stav. Naopak: výkon neprovádíme v období těhotenství nebo laktace, má-li pacient voperovaný kardiostimulátor, či trpí závažnou oční (případně i jinou) chorobou. Nevhodní pro zákrok jsou i pacienti po 40.roce věku, kteří vidí sice dobře do dálky, ale zhoršuje se jejich vidění nablízko, např. při čtení. Tady se jedná o počínající presbyopii, nebo-li stařeckou vetchozrakost.

Co všechno musím udělat, abych mohl podstoupit laserový zákrok?

Splňovat výše uvedené podmínky, telefonicky či e-mailem se objednat k předoperačnímu vyšetření a týden před ním nenosit kontaktní čočky.

Je předoperační vyšetření náročné?

Ano. Je dokonce jedním ze základních momentů přesnosti samotného výkonu. Vyšetření krátkozrakého pacienta trvá zhruba hodinu, dalekozrakého i třikrát déle.

Co je lepší: brýle nebo laserový zákrok?

Především si musíte ujasnit, zda se chcete brýlí zbavit v určitý okamžik, anebo natrvalo. O výhodách trvalého odstranění dioptrií rozhodně nemusíme přesvědčovat lidi pro něž jsou brýle přítěží, neustále je hledají, padají jim při sportu nebo fyzické práci, jejich nošení jim způsobuje potíže i komplexy. Na druhé straně se najdou i jedinci, kteří je považují za součást své image. Pro brýle vlastně nehovoří ani finanční hledisko. Za deset až dvacet let nošení brýlí zaplatíte minimálně stejně jako za laserový zákrok.

Jak dlouho trvá laserová operace a je nutná hospitalizace?

Výkon provádíme ambulantně, vyžadujeme však, aby se pacient dostavil s doprovodem. Chvilku před zákrokem vám rozkapeme oko tak, aby došlo k jeho lokálnímu umrtvení. Na operačním stole budete pouze 10 - 15 minut, samotný zákrok pak trvá podle počtu odstraňovaných dioptrií pouhé desítky sekund.

Je operace bolestivá?

To určitě ne. jelikož je oko pomocí kapek lokálně umrtveno. V průběhu operace může pacient cítit v oku pouze určitý tlak, nepříjemný jinak může být snad jen pocit intenzivního světla.

Jaké podáváte uklidňující prostředky?

Domníváme se, že nejdůležitějším uklidňujícím prostředkem pro našeho pacienta je dobrá atmosféra pracoviště, na němž zákrok podstupuje. Uvědomte si, že lékař, který operaci provádí, komunikuje s pacientem už od prvního vyšetření, kdy ho seznamuje s veškerou problematikou zákroku. Tím, že se snažíme každou větou vytvářet atmosféru důvěry, daří se nám u pacienta navodit pocit, při němž většinou žádné uklidňující prostředky nebývají zapotřebí.

 Když je výkon ambulantní, musím po operaci ležet doma v posteli?

Po operaci doporučujeme po určitou dobu zachovat klidový režim. Jeho délka je ale individuální. Povětšinou je dána snášenlivostí obvazové čočky, kterou vyjmeme zpravidla třetí den po operaci. Pak už může pacient vykonávat běžné denní činnosti, včetně zatěžování zraku. Může tedy i číst, pracovat s počítačem, sledovat televizi a podobně.

Jak je to s bolestivostí po zákroku?

Pooperační bolestivost je velice individuální záležitostí. Zhruba 70% pacientů po zákroku bolest vůbec nepociťuje, někteří ji popisují jako pocit cizího tělesa v oku. Je normální, že oko po operaci může slzet, je možné, že dojde k lehkému otoku víček nebo k pocitům řezání či pálení, pacient je světloplachý. V případě bolestivosti podáváme tišící prostředky.

Jak často musím po operaci dojíždět na kontroly?

Prvá pooperační kontrola je při vyjmutí obvazové čočky. Zjišťujeme při ní stav zhojení epitelu a přesvědčujeme se, že v oku neprobíhá žádný zánět. Druhou kontrolu absolvuje pacient zhruba čtyři týdny po operaci. Při ní už můžeme hodnotit výsledek zákroku. Další kontroly nejsou povětšinou nutné. Pacienta chceme vidět až po roce od provedení operace, neboť v té době už považujeme jeho stav za trvalý.

Moje sestra má německé občanství. Je možné ji na vašem pracovišti operovat?

Ano. Běžně operujeme zahraniční pacienty, kteří k nám přijíždějí z Německa, Rakouska, Itálie i dalších evropských zemí. Před časem jsem dokonce přivítali na našem plzeňském pracovišti skupinu brazilských pacientů, kteří k nám přijeli s extrémní vadou, jíž dokáže řešit jen několik pracovišť na světě. Důležité je, aby se tři dny po operaci mohli i zahraniční pacienti dostavit na naše pracoviště na kontrolu

Díky dlouhodobému vysedávání v práci u počítače jsem si zkazila oči. Pomůže mi k lepšímu vidění laserový zákrok?

Práce u počítače může sice váš zrak unavit, ale ne zkazit. Pálí-li vás oči, cítíte-li únavu nebo máte rozostřené vidění či pocit sucha v očích, není na vině žádné škodlivé záření z počítače, ale pouze dlouhodobá soustředěnost oka při pohledu na monitor. Bylo by dobré, kdybyste se při práci na počítači občas podíval/-a do dálky. Oko tak nebude zaostřovat pouze na jednu krátkou vzdálenost, tedy na monitor.  Pokud máte pocit, že vám oči příliš osychají, je vhodné občas zamrkat či použít oční kapky, které vám oči proslzí. Pamatujte také, že unaveným očím nejvíce prospívá dostatek spánku. Domníváte-li se ale, že vaše vada je dioptrická a nesouvisí s vetchozrakostí (presbyopií - ta se mnohdy dostavuje už po 40. roce věku a nutí nás do čtecích brýlí), můžete se k nám objednat se k předoperačnímu vyšetření.

Kolik dioptrií z mé silné krátkozrakosti (-13D) byste dokázali laserem odstranit?

Pokud nemáte žádnou oční chorobu a předoperační vyšetření prokáže, že síla vaší rohovky se pohybuje v běžných hodnotách, budeme patrně schopni v jednom zákroku odstranit všechny vaše dioptrie. Díky přesnosti námi používané metody LASEK byste tak nemusel nosit brýle vůbec. Rekordně se nám podařilo na našem plzeňském pracovišti odoperovat ve dvou sezeních –24 dioptrií.

Má kvalita vašich laserů vliv na menší bolestivost po zákroku?

Velké množství pacientů se zabývá otázkou bolestivosti. Je pro ně stěží pochopitelné, že oční zákrok by mohl nebolet i v době, kdy rozkapané oko začíná „přicházet k sobě“. Těžko lze definovat jednoznačnou odpověď. Pooperační bolestivost je totiž velice individuální záležitostí, už jen proto, že každý z nás má práh bolestivosti nastavený jinak. Řada pacientů po zákroku bolest vůbec nepociťuje, zhruba 70% ji popisuje jako pocit cizího tělesa v oku. Záleží například na kvalitě slz pacienta, na profilu oka – zda mu čočka vyhovuje, zda je oko v principu klidné nebo chronicky drážděné. Více než na typu laseru asi záleží na toleranci pacienta ke kontaktní čočce.

tomey_endomicro

Úvodní stranaEncyklopedie okaČasté dotazy pacientů